2023.12.10 BohaterON w Twojej Szkole

2023-12-10-bohateron-dyplom-iplo

2023.12.10 BohaterON w Twojej Szkole 2023

W listopadzie b.r. nasza szkoła wzięła udział w akcji "BohaterON w Twojej Szkole 2023" realizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii "BohaterON - włącz historię!" pod patronatem Ministerstwa Oświaty i Nauki. Projekt miał na celu zapoznanie uczniów z historią "warszawskich Robinsonów" - powstańców i mieszkańców Warszawy, którzy po upadku powstania warszawskiego przetrwali w ruinach miasta w tragicznych warunkach i swoim hartem ducha świadczyli o niezłomności i bohaterstwie polskich patriotów.

Projekt zrealizowała klasa I liceum naszej szkoły (22 osoby): najpierw na zajęciach klasowych, gdzie zapoznaliśmy się z pojęciem "Robinsonów warszawskich" oraz ich wspomnieniami, pracowaliśmy w grupach na materiałach pomocniczych, dyskutowaliśmy nad sytuacją, tragizmem tych ludzi  oraz ich bohaterstwem codzienności. Następnie w oparciu o te dyskusje przygotowaliśmy projekt teatralizowany dla całej społeczności szkolnej. Przedstawiliśmy za pomocą stanowisk kilka form patriotycznych działań młodych ludzi w czasie wojny: akcje sabotażowe, dywersyjne, samarytanka. Następnie w formie prezentacji filmowej ukazaliśmy wzniosłość i tragizm powstania warszawskiego oraz bezprecedensową historię "Warszawskich Robinsonów". Idealna cisza na sali, wstrzymane oddechy i wzruszenie naszych - czasem bardzo młodziutkich - widzów było dla nas wielkim przeżyciem i odpowiedzią na niezadane pytanie: czy te niezwykłe, bohaterskie wspomnienia Robinsonów nie odejdą w niebyt wraz z nimi samymi. Nie odejdą, gdyż kolejne pokolenia noszą je już w swoich sercach.

2023 11 13 niep 01 2023 11 13 niep 032023 11 13 niep 042023 11 13 niep 062023 11 13 niep 08